ورود به سايت
نام كاربري*
 
 كلمه عبور*
 
افزایش قیمت ورق گرم در جنوب شرق آسیا

در حال حاضر، قیمت ورق گرم کویل شده از کارخانه‌هاي چین، تایوان و جنوب شرق آسیا به 730 تا 740 دلار سی‌اف‌ار تحویل در بنادر ویتنام رسیده است. در حالی که قیمت در روزهای قبل از کریسمس تنها 695 دلار در هر تن بوده است. جدیدترین قیمت پیشنهادی از طرف کره جنوبی 715 تا 720 دلار است اما تجار دست از معاملات برداشته‌اند و در انتظار تنزل قیمت‌ها هستند.
 لغو عوارض واردات کانادا
بخش تجارت خارجی کانادا، عوارض ضد دامپینگ بر علیه روسیه و آفریقای جنوبی را لغو کرد. این عوارض برای واردات ورق گرم وضع شده بود. این عوارض برای ورق گرم چین، همچنان ادامه دارد. به دنبال شکایت تولیدکنندگان کانادایی، این عوارض بر علیه روسیه، آفریقای جنوبی، چین، مکزیک و مجارستان در سال 1997 وضع شده بود.
چهار تولیدکننده اصلی چین و منابع خارجی
ویسکو، بائو استیل، آن شان و شوگانگ به تازگی توافق‌نامه‌ای به منظور سرمایه‌گذاری در بهره‌برداری از منابع معدنی خارجی، امضا کرده‌اند. در این بین ویسکو با 50‌درصد از سهم این کارخانه، بزرگ‌ترین سهامدار این بخش محسوب می‌شود. تحلیل‌گران معتقدند که ساخت کارخانه‌ای بدین منظور به معنای دور جدیدی از توسعه صنعت آهن و فولاد چین خواهد بود.
با این برنامه عملا سرمایه‌گذاری در بازار خارجی برای چین فراهم می‌گردد و از سوی دیگر، امکان استفاده از منابع خارجی به دست می‌آید. این چهار کارخانه قصد دارند در اولین قدم در پروژه سنگ‌آهن کامبوج سرمایه‌گذاری نمایند. میزان ذخایر این پروژه 200میلیون تن برآورد شده است اما هیچ خط آهن و یا بندری در این منطقه وجود ندارد و به همین دلیل، این سرمایه‌گذاری بسیار پر هزینه خواهد بود.
در حال حاضر، سرمایه‌گذاران، در حال تحقیق در مورد ریسک‌های موجود و همچنین نتایج نهایی این سرمایه‌گذاری هستند. به گفته یکی از مقامات ارشد انجمن آهن و فولاد چین، حداقل منابع مورد اتکا برای این صنعت باید معادل یک سوم یا حتی 60‌درصد از کل حجم واردات سنگ‌آهن باشد. این در حالی است که چین در سال 2006 معادل 3/326‌میلیون تن سنگ‌آهن وارد کرده است که از این میزان تنها 58‌میلیون تن، مستقیما توسط سازمان سرمایه‌گذاری چین کنترل شده است و این میزان تنها 8/17‌درصد از کل واردات را به خود اختصاص داده است.
به گفته این مقام، سازمان سرمایه‌گذاری فولاد چین بايد منابع خارجی را از طریق سرمایه‌گذاری به دست آورد تا از این طریق کنترل مستقیمی روی منابع سنگ‌آهن داشته باشد.

منبع:مركز خدمات فولاد ايران

  تاريخ ارسال: 1/15/2008    ساعت: 08:31 لينك دائمي خبر
فرانسوي‌ها هم قيمت فولاد را افزايش دادند

بعضی از کارخانه‌هاي فرانسوی تصمیم گرفته‌اند قیمت ورق گرم خود را برای فصل اول سال‌جاري میلادی افزایش دهند. علت این امر، افزایش قیمت مواد اولیه اعلام شده است. فدراسیون تولیدکنندگان فولاد فرانسه اعلام كرده است که به‌رغم بالا بودن موجودی انواع ورق در انبارها، کارخانه‌ها مجبور هستند، قیمت‌ها را افزایش دهند تا روند صعودی قیمت مواد اولیه را به خریداران منتقل كنند. تقاضای انواع مقاطع در بازار فرانسه افزایش خواهد یافت چون موجودی انبارها به حداقل خود رسیده است. بر اساس آمار انجمن جهانی تولیدکنندگان فولاد، تولید فولاد خام فرانسه برای 11 ماه اول سال 2007 به 93/17میلیون تن رسیده است که نسبت به سال 2006 حدودا 2/2‌درصد کاهش نشان مي‌دهد.
 دلايل رشد صنعت فولاد چين
براساس یک تحقیق که اخیرا در آمریکا منتشر شده است، يارانه‌های عظیم دولت چین در بخش انرژی، باعث شده است که این کشور تبدیل به غول تولید‌کننده و صادرکننده فولاد شود. براساس این تحقیق، سوبسید انرژی برای بخش فولادسازی چین در سال 2007 به تنهایی 15/7‌میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال 2000 میلادی، 38 برابر شده است. بخش فولادسازی چین از سوبسیدهای مستقیم و غیر مستقیم بهره مي‌برد که بر خلاف قوانین سازمان تجارت جهانی است. دولت‌های محلی و مرکزی از صنعت فولادسازی، حمایت خوبی مي‌کنند چون این صنعت از یکسو، درآمد خوبی ایجاد مي‌کند و از طرف دیگر، سطح اشتغال‌زایی آن بالا است. به همین دلیل، هر استانی در چین به دنبال تاسیس واحد فولادسازی است. از آن جا که سیاست‌های آماری چین با شیوه‌های جهانی متفاوت است، مقایسه آن نیز با بقیه دنیا، بسیار مشکل است، اما تنها با مقایسه قیمت زغال حرارتی، گاز، برق و بخش فولادسازی چین 11/27‌میلیارد دلار از سال 2000 تا 2007 سوبسید دریافت کرده است. سوبسیدهای بودجه‌ای و یا نرخ ارز در محاسبه‌های مربوطه اعلام نشده است. یک بررسی توسط کمیسیونی که صنایع فولادسازی بخش شمالی آمریکا را تحت تحقیق داشت، نشان مي‌دهد که صنایع چین، حداقل 50‌میلیارد دلار سوبسید مستقیم و غیرمستقیم دریافت كرده است. این بررسی‌ها برای ارائه به سازمان تجارت جهانی جهت کنترل صادرات چین تهیه شده است.
قیمت میلگرد در دبی
قیمت میلگرد در خلال 2‌ماه گذشته در دبی، روند صعودی داشته است. علت این امر، روند صعودی قیمت بیلت بوده است که رابطه مستقیم با قیمت میلگرد دارد. به نظر نمي‌رسد که این روند تا 6‌ماه آینده متوقف شود. در معاملات فیوچر در بورس دبی، 38‌تن میلگرد تحویل فوریه در بندر جبل علی روی کامیون بدون پرداخت عوارض گمرکی – اف‌سی‌ای - 60/761‌دلار در هر تن، معامله شد که نسبت به معامله قبل 5/3‌دلار افزایش نشان مي‌دهد. قیمت بازار داخلی دبی 2800 تا 2900‌درهم - 767 تا 794 دلار - است. قیمت‌های تحویل مارچ هم 767‌دلار هر تن بوده است. این روند افزایش قیمت در بورس دبی، بعضی گرانی‌ها را دامن زده است که افزایش سریع و زیاد قیمت میلگرد، ممکن است به سقوط آن منتهی شود؛ ولی از آنجا که بازار نسبت به روند صعودی قیمت‌ها واکنش نشان مي‌دهد، خریداران دیدگاه مثبت خود را حفظ کرده‌اند.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/14/2008    ساعت: 08:19 لينك دائمي خبر
پيش‌بيني رشد قيمت‌آهن آلات در ماه‌هاي آينده

(شمش فولاد 715دلار شد.)طي يك هفته اخير، افت ناگهاني دماي هوا مشكلات فراواني براي بازار آهن‌آلات ايجاد كرده است.
افزايش بارش برف، تردد كاميون‌هاي حمل آهن و برخي از انبارهاي تجمع آهن‌آلات را با مشكل مواجه كرده است.از سوي ديگر كاهش فشار گاز باعث تعطيلي برخي از واحدهاي فولادسازي بخش دولتي و خصوصي شده است.

 توليدكنندگان فولاد بخش‌خصوصي كه طي ماه‌هاي اخير به دليل گراني شمش فولاد خريدهاي خود را محدود كرده بودند در حال حاضر به دليل مشكلات جاده‌اي (ناشي از برف سنگين) با مشكل تامين مواد اوليه روبه‌رو شده‌اند، به طوري كه شنيده‌هاي بازار حاكي است كه چند فولادساز بخش‌خصوصي كارخانه‌هاي خود را به‌دليل كمبود مواد اوليه و قطع‌گاز تعطيل كرده‌اند.
پيش‌بيني مي‌شود با ادامه روند كاهش دما، توليد فولاد در كشور طي ماه‌هاي آينده با اندكي كاهش روبه‌رو شود.به نظر مي‌رسد افت توليد بيشتر از جانب توليدكنندگان بخش‌خصوصي باشد؛ چرا كه در حال حاضر شرايط بد جاده‌ها باعث شده تا آنها نتوانند شمش مورد نياز خود را كه در بندر انزلي تجمع يافته است روانه كارخانه‌‌هايشان كنند.
بازار فولاد ايران با آغاز فصل سرما وارد شرايط جديدي شده است. احتمال كاهش توليد فولادسازان ايراني در ماه جاري(قطعي‌گاز) و از سوي ديگر رشد و تخصيص بودجه‌هاي عمراني دولت امكان هرگونه رشد تقاضا را در روزهاي آخر سال 86 فراهم كرده است.
افزايش ناگهاني آهن‌آلات در بازار غيررسمي در تاريخ 16/10/1386 نشان داد كه بازار در شرايطي كه برف هم مي‌آيد تشنه است.حال اگر با كاهش توليد در ماه‌هاي آينده روبه‌رو شويم چه اتفاقي مي‌افتد؟!
مسعود استاد عظيم، مديرعامل فولاد اليگودرز ديروز در گفت‌وگو با دنياي اقتصاد گفت: هفته قبل روس‌ها قيمت شمش فولاد را به ما براي تحويل در دو ماه آينده تني 715دلار پيشنهاد دادند (تحويل در بندر انزلي) حتي برخي فولادسازان داخلي شمش 700دلاري را هم به‌ناچار خريداري كرده‌اند.
وي اظهار داشت: هفته قبل شمش فولاد تحويل در بندر انزلي تني 650دلار بود. اين شمش در حال حاضر به دليل شرايط جوي قابل حمل به كارخانه‌ها نيست.مديرعامل فولاد اليگودرز در ادامه خاطرنشان كرد: مشكلات حمل شمش فولاد از روسيه به ايران بسيار مشكل شده است. هزينه حمل هر تن از 28دلار به 50دلار رسيده است و روس‌ها ديگر با هزينه‌هاي پايين حمل‌ونقل محصول به ايراني‌ها نمي‌دهند.وي گفت: اغلب شمش وارداتي به ايران از كشورهاي تركيه و روسيه است. كه آنها به دليل افزايش قيمت سنگ‌آهن و كك ديگر شمش فولاد ارزان به فولادسازان ايراني نمي‌دهند.
استاد عظيم گفت: فولاد خوزستان و گروه ملي فولاد ايران بيشتر ترجيح مي‌دهد شمش خود را از ترك‌ها بخرند چون ظرفيت حمل كشتي ترك‌ها بالاتر است.
اما از سوي ديگر قيمت شمش فولاد تركيه بيشتر از روسيه است. وي وضعيت آينده بازار فولاد ايران را نامشخص خواند و گفت: وقتي قيمت ميلگرد در زمستان بالا مي‌رود اين نشانگر تشنه بودن بازار است.
استاد عظيم افزود: اگر شمش فولاد را 700دلار بخريم، بايد ميلگرد را در سه ماه آينده كيلويي 820 تا 815تومان بفروشيم. مگر اينكه دولت با افزايش واردات قيمت ميلگرد را زير 800تومان در هر كيلو بياورد.
وي خاطرنشان كرد: قيمت شمش فولاد در سال 85 تني 450دلار بود؛ اما هم‌اكنون با رشد 60درصدي به تني 715 تا 700دلار رسيده است.
وي در پايان از راه‌اندازي خط 8 آجدار شاخه و مجوز ساخت واحد توليد شمش فولاد 250هزار تني شركت فولاد اليگودرز خبر داد.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/13/2008    ساعت: 08:58 لينك دائمي خبر
ميلگرد بالاي 750 تومان معامله شد

در پي شايعه قطع گاز ذوب‌آهن اصفهان:ميلگرد بالاي 750 تومان معامله شد

به دنبال شايعه قطع گاز ذوب‌آهن اصفهان، قيمت‌ها در بازار روند صعودي داشت؛ به گونه‌اي كه ديروز هر كيلو ميلگرد در بازار غير رسمي بالاي 750 تومان مورد مبادله قرار گرفت.به گزارش خبرنگار دنياي اقتصاد، ديروز ميلگرد در بازار تهران در هر كيلو 10 تومان رشد قيمت را تجربه كرد؛ به گونه‌اي كه ميلگرد 12-A3 ذوب‌آهن اصفهان به نرخ 760تومان عرضه شد.
 براساس اين گزارش طي مدت ياد شده، ميلگرد سايز 14 تا 25 آجدار فولاد آذربايجان نيز با رشد 10 توماني در هر كيلو به مبلغ 750 تومان به فروش رسيدند.در اين مدت ميلگرد 12، 14 و 16-A2 آجدار فولاد كرمانشاه نيز با رشد 10 توماني در هر كيلو به نرخ 750 تومان در بازار غيررسمي معامله شد.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/13/2008    ساعت: 08:54 لينك دائمي خبر
قفل معاملات «خصوصي‌ها» در بورس كالا

فولادسازان غيردولتي‌ خواهان حذف بوروكراسي «بورس» شد
 فولادسازان بخش خصوصي به دليل وجود بوروكراسي و موانع موجود در بورس كالا بازماندگان اين بورس محسوب مي‌شوند و معاملات آنها اغلب در بازار رسمي قفل مي‌شود. در‌حال‌حاضر حجم عظيمي از معاملات فولاد در بورس كالا متعلق به شركت‌هاي دولتي است و به علت بوروكراسي‌هاي موجود، بخش خصوصي انگيزه‌اي براي ورود و عرضه محصولات خود به اين بورس ندارد.در تير ماه سال‌جاري هيات وزيران مصوبه‌اي را به پيشنهاد وزارت بازرگاني به استناد اصل يك‌صد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تصويب كرد كه اين مصوبه در راستاي ساماندهي بازار آهن بود كه بر اساس اين مصوبه كليه توليدكنندگان مكلفند تمامي توليدات خود را (فولاد ساختماني) در بورس عرضه كنند.
در اين ميان تمام توليدكنندگان بخش خصوصي به اتفاق معتقدند كه بوروكراسي‌هاي بورس كالا زياد است و آنها توان رقابت با شركت‌هاي بزرگ دولتي را ندارند و در زماني كه بازار در ركود به سر مي‌برد، نمي‌توانند قيمت‌هاي خود را مانند شركت‌هاي دولتي پايين بياورند و به همين دليل با عرضه محصولاتشان در بورس و عدم دريافت تقاضا ضربه بزرگي به نام شركت مي‌زند و بدين ترتيب ترجيح مي‌دهند اصلا در اين مواقع محصولاتشان را به بورس نياورند.
از سويي ديگر بخش خصوصي نبودن حمايت دولت براي واردات مواد اوليه از طريق سيستم بانكي را مهم‌ترين عامل براي عدم رقابت با شركت‌هاي دولتي مي‌دانند. براي حضور بيشتر بخش خصوصي در بورس كالا بايد راهكار جامع از سوي دست‌اندركاران ارائه شود تا بستر مناسب براي اين امر فراهم شود.
اعتبارسنجي كارخانه‌هاي توليدكننده به منظور معافيت فروشندگان از پرداخت ضمانت‌هاي بانكي، جدا كردن نرخ خود كالا و نرخ نقدينگي كارخانه عرضه‌كننده به صورتي كه نرخ نقدينگي كارخانه در ابتدا به صورت اوراق به خريداران سلف فروخته شود و سپس موقع تحويل كالا و نرخ خود محصول از خريدار دريافت شود و حمايت مالي از سوي بانك‌ها را مي‌توان از جمله ابزارهاي تشويقي براي حضور هر چه بيشتر توليدكنندگان بخش خصوصي برشمرد.
همچنين معافيت‌هاي مالياتي، ايجاد انگيزه اقتصادي و اطلاع‌رساني سريع‌تر را مي‌توان از ديگر ابزارهاي تشويقي براي تقويت حضور بيشتر توليدكنندگان بخش خصوصي دانست. به منظور بررسي دلايل حضور كمرنگ غيردولتي‌ها در بورس، سلسله گزارش‌هايي را تاكنون ارائه كرده است. حال گفت‌و‌گو با پنج‌ تن از توليد‌كنندگان بخش‌خصوصي كه در پي مي‌آيد نيز از جمله گزارش‌هايي تهيه شده در اين زمينه است.
مديرعامل فولاد اليگودرز در اين خصوص گفت: بورس فلزات با هدف انجام هر چه بيشتر معاملات از سوي بخش‌خصوصي پايه‌گذاري شده بود؛ اما هم‌اكنون شاهديم كه بيش از 90درصد معاملات در اين بازار بزرگ آهن مربوط به بخش‌دولتي است.
مسعود استاد عظيم افزود: متاسفانه هم‌اكنون بورس مكاني براي فروش كشف قيمت كالاهاي بخش‌دولتي تبديل شده است.
وي با انتقاد از دريافت ضمانت‌نامه‌هاي بانكي از توليد‌كنندگان بخش‌خصوصي، تصريح كرد: توليد‌كنندگان بخش‌خصوصي كه محصولاتشان داراي مهر استاندارد باشد بايد با ارائه ضمانت‌نامه به كارگزار يا اتاق پاياپاي نسبت به معاملات سلف اقدام كنند، زيرا كه در غير اين صورت بايد كالاهاي خود را به صورت نقدي بفروشند.
مديرعامل فولاد اليگودرز با بيان اينكه ارائه ضمانت‌نامه نزد بورس توليد‌كنندگان بخش‌خصوصي را با مشكل مواجه مي‌كند، خاطرنشان كرد: زيراكه در توان اين بخش نيست و سوال ما اين است كه آيا ذوب‌آهن با فروش سنگين نيز ضمانت‌نامه به بورس كالا ارائه مي‌كند.
وي گفت: فروش محصولات ما از طريق بورس كالا هيچ سودي را عايدمان نمي‌كند مگر آنكه بخواهيم كشف قيمت صورت گيرد كه به علت حجم پايين توليداتمان در بازار راحت‌تر مي‌توان اين كار را انجام داد.
استاد عظيم اظهار داشت: بورس كالا براي اينكه به بورسي فعال تبديل شود و جايگاه اصلي خود را پيدا كند، بايد با تمام اقشار توليد‌كنندگان اعم از دولتي و خصوصي كار كند نه با يك عده‌اي خاص.
به گفته وي، بورس بايد به جاي دريافت ضمانت‌نامه همانند بانك‌ها اعتبارسنجي كند؛ زيراكه درصورت تحقق اين امر ديگر براي انجام معامله سلف در بورس كالا مشكلي وجود نخواهد داشت.
مديرعامل فولاد اليگودرز با اشاره به اينكه در اين ميان بورس كالا مقصر نيست، گفت: از سويي بورس براي اينكه با مشكل مواجه نشود نسبت به دريافت ضمانت‌‌ها اقدام مي‌كند؛ اما اين امر موجب مي‌شود كه تنها بخش‌دولتي توان فعاليت داشته باشد.
وي افزود: بخش‌دولتي به علت انجام معاملات سنگين از درآمد خوبي برخوردار است از اين رو پرداخت ضمانت‌نامه‌ها هيچ گونه مشكلي برايش ايجاد نخواهد كرد.
عضو هيات‌مديره شركت فولاد كاوه نيز در خصوص نگرش بخش‌خصوصي به بورس كالا تصريح كرد: ماهيت ايجاد بورس كالا بسيار خوب بوده اما هنوز سنتي اداره مي‌شود.
ماني توسلي‌خواه با اشاره به اينكه داشتن مهر استاندارد از الزامات پذيرش كالا در بورس است، افزود: هم‌اكنون توليدات اغلب شركت‌هاي بخش‌خصوصي داراي استاندارد كامل نيست و اين امر يكي از مشكلات اين بخش محسوب مي‌شود.
وي عدم تحويل به موقع كالا به خريدار را از ديگر مشكلات بخش‌خصوصي براي عرضه كالاهايشان به بورس كالا برشمرد و تصريح كرد: بخش‌خصوصي به علت مشكلات پيش روي از جمله تامين مواد اوليه، خرابي در بخش توليد و در نتيجه كاهش توليد، برخي اوقات نمي‌تواند به تعهدات خود در زمينه تحويل كالا به خريدار عمل كند و از سويي خريداران به بخش دولتي در اين زمينه فشار كمتري وارد مي‌كنند.
عضو هيات‌مديره شركت فولاد كاوه خاطرنشان كرد: بسياري از توليدكنندگان بخش‌خصوصي نيز براي مخفي ماندن سياست‌‌هاي كاري خود از عرضه كالا در بورس خودداري مي‌كنند. وي نوسان قيمت را از ديگر مشكلات پيش‌روي در عرضه كالا در بورس دانست و گفت: نوسان قيمت فولاد در برخي مواقع در تحويل به موقع كالا تاثيرگذار است؛ زيرا كه در صورت تعهد بايد كالا را تحويل دهند.
توسلي‌خواه همچنين خواستار افزايش تعداد كارگزاران در بورس كالا شد و افزود: در صورت افزايش تعداد آنها ارتباط كارگزاران با خريداران نيز بيشتر خواهد شد و مانع انحصار مي‌شود.
مديرعامل فولاد آريان همچنين در خصوص حضور كمرنگ بخش‌خصوصي در بورس كالا، تصريح كرد: تاكنون ساختار بورس كالا همانند بورس اوراق بهادار نشده است.
قاسمي خاطرنشان كرد:‌ البته عرضه محصولات آريان فولاد در بورس آغاز شده؛ اما تاكنون خريداري براي توليدات اين شركت پيدا نشده است. وي با انتقاد به اينكه فروشندگان با خريداران رايزني‌هاي لازم را در خارج بورس انجام مي‌دهند، گفت: به علت ضعيف بودن بورس تنها معاملات در اين بازار سنديت مي‌يابد.مديرعامل فولاد آريان با اشاره به اينكه بورس مشكلات خاص خود را دارد، افزود: اما به مرور زمان وضعيت بورس بهبود خواهد يافت.
وي در خصوص اينكه تاكنون نسبت به عرضه محصولات اين شركت در بورس اقدام نشده است، تصريح كرد: به علت آنكه حجم توليدات آريان‌فولاد به تازگي آغاز شده از اين رو عرضه محصولات اين شركت از طريق بورس كالا صورت نمي‌گرفته است.
قائم مقام فولاد خرم‌آباد در اين ميان كه به رغم ساير توليدكنندگان بخش‌خصوصي نگاه بسيار مثبتي نسبت به بورس كالا دارد، گفت: اطلاعات موجود در بورس خوب است و تمام بخش‌هاي دولتي و خصوصي بايد از طريق آن نسبت به عرضه و فروش توليدات خود اقدام كنند.
حميد مقامي با اشاره به اينكه توليد مي‌تواند مهمترين تضمين براي فروش محصولات مرغوب باشد، افزود: فولاد خرم‌آباد از سه ماه اخير براي عرضه محصولات خود در بورس كالا اقدام كرده اما به دلايلي در اين امر وقفه افتاده است.
وي با بيان اينكه براي عرضه توليداتمان بايد توليدمان روز به روز افزايش يابد، تصريح كرد: زيرا كه در غير اين صورت نمي‌توان نسبت به تعهدات خود اقدام كرد.
قائم مقام فولاد خرم‌آباد خاطرنشان كرد: در برخي اوقات امتيازات ارائه شده از سوي بورس خوب است؛ اما در بازار رقابتي ميلگرد براي ورود به بورس بايد بتوان به تعهدات خود عمل كرد.
مديرعامل فولاد كرمانشاه نيز در خصوص نگاه خصوصي به بورس كالا، گفت: دولت براساس سومين برنامه پنج ساله پيشنهادي خود مجلس شوراي اسلامي را بر آن داشت تا بستر قانوني لازم براي تاسيس و راه‌اندازي بورس كالا را فراهم سازد. در اين راستا شوراي بورس مجاز به تشكيل بورس كالا، با همكاري دستگاه‌هاي ذي‌ربط در كشور شد و متعاقب اين مصوبه مجلس شوراي اسلامي، وزارتخانه‌هاي صنايع و معادن، جهاد كشاورزي موظف به تاسيس بورس‌هاي كالايي شدند.
بهروز سليماني افزود: هم اكنون پراكندگي بازارهاي انواع فلزات در ايران و قيمت‌هاي دستوري و غير اقتصادي از يك طرف و عدم جريان صحيح اطلاعات در اين بازارها از طرف ديگر، موجب محدوديت در توسعه توليد فلزات و اعمال قدرت‌هاي انحصاري و واسطه‌گري در قيمت فلزات و بروز علائم اقتصادي غير واقعي شده است.
به گفته وي، از اين‌رو مشكلات موجود ضرورت تشكيل يك بازار ساماندهي شده و سازمان يافته با عنوان بورس فلزات را بديهي ساخت زيرا بازارهاي بورس از جمله بازار بورس كالا و فلزات درصدد است تا تجميع عرضه‌كنندگان و تقاضاكنندگان را فراهم كند و موجب فراهم شدن شرايط عرضه و تقاضا و رقابتي كردن بازار و شفافيت قيمت مي‌شود.
مديرعامل فولاد كرمانشاه تصريح كرد: همچنين با ورود به عرصه خصوصي‌سازي در كشور وجود بورس كالا يكي از راهكارهايي است كه مي‌تواند از يكسو براي توليدكنندگان ايجاد رقابت كند و از سوي ديگر براي مصرف‌كنندگان نيز موجب تنوع در انتخاب ‌شود كه اين امر به ارتقاي سطح كيفي محصولات كمك بسزايي خواهد كرد.
وي در خصوص نگرش بخش خصوصي به بورس كالا خاطرنشان كرد: نگاه اين بخش به بورس كالا مثبت و روشن است كه اين عدم توانايي رقابت توليدكنندگان اين بخش با بخش دولتي كه از منابع يارانه‌اي استفاده مي‌كنند و قيمت‌هاي پايين توليد كه موجب مي‌شود قيمت محصول نيز كاهش يابد، به سادگي اجازه نخواهد داد تا محصولات بخش خصوصي وارد بورس كالا شود.
سليماني اظهار داشت: از طرفي گاهي ضمانت‌نامه‌هاي بانكي درخواست شده از طرف تالار بورس موجب مي‌شود برخي از اين شركت نتوانند محلي براي ارائه محصولات خود داشته باشند.
وي خواستار تامين مواد اوليه بخش خصوصي از سوي دولت به جاي واردات محصولات آماده شد و گفت: اين امر موجب خواهد شد تا بخش خصوصي توانايي رقابت با بخش دولتي را كه از امكاناتي همانند سنگ‌آهن، مواد اوليه استفاده مي‌كنند، داشته باشند.
مدير عامل فولاد كرمانشاه افزود: در صورت ورود بخش خصوصي به بورس كالا، قيمت‌ها كاهش خواهد يافت. وي عدم ارائه مجوز واردات مواد اوليه به بخش خصوصي را از جمله مشكلات پيش روي اين بخش برشمرد و تصريح كرد: چنانچه بانك مركزي تسهيلات ارزي لازم براي تامين مواد اوليه در اختيار بخش خصوصي قرار دهد، اين بخش با 100درصد توان خود توليد خواهند كرد.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/13/2008    ساعت: 08:53 لينك دائمي خبر
تداوم افزایش قیمت محصولات تخت چین

 افزایش قیمت صادرات محصولات تخت چین ادامه دارد که علت عمده آن قیمت فزاینده داخلی است. رشد ارزش یوآن نسبت به دلار آمریکا نیز موجب شده تولیدکنندگان قیمت صادرات را افزایش دهند. با این وجود، قیمت صادرات به زیادی آنچه که سه هفته انتظار مي‌رفت، صعود نکرده است زیرا انتظار افزایش تعرفه صادرات محصولات تخت تا این لحظه جامه عمل به خود نپوشیده است (به غیر از نوار ورق). طی مدت مذکور بالاترین نرخ افزایش قیمت (30 تا 40دلار/تن) مربوط به کلاف گرم است. قیمت ورق گرم تا 12میلیمتر 35-20 دلار در هر تن، قیمت صفحه کشتی‌سازي و صفحه برای مصارف عمومی 20 دلار در هر تن و قیمت کلاف گرم 10 تا 20دلار در هر تن افزایش یافته است.
 در حال حاضر قیمت صادرات کلاف گرم گریدSS400 برای کشورهای جنوب شرقی آسیا به ویژه ویتنام 680 تا 690دلار در هر تن فوب است. قیمت پیشنهادی ورق تا 12‌ميليمتر 695 تا 710دلار در هر تن فوب است. صفحه در اندازه ربعی گرید SS400ا،Q235 کشورهای آسیایی به‌طور میانگین به قیمت 800 تا 820دلار در هر تن فوب و صفحه کشتی‌سازي به‌طور میانگین به قیمت 930-910 دلار/تن فوب پیشنهاد مي‌شود.
قیمت صادرات تولیدکنندگان برای کلاف سرد دارای يك‌‌ميليمتر ضخامت 700 تا 720دلار/تن فوب و برای 5/0میلیمتری 730 تا 750دلار در هر تن فوب است. قیمت فعلی کلاف گالوانیزه دارای پوشش روی 120 تا 140گرم در هر مترمربع، برای محصول با ضخامت يك‌میلیمتر حدود 720 تا 730دلار در هر تن فوب و برای محصول 5/0‌ميليمتری 770 تا 780دلار در هر تن فوب است. منابع آگاه برای محصولات يك‌میلیمتری رشدی تا حد 750 دلار در هر تن فوب پیش‌بینی مي‌کنند. تقاضای زیاد بازار داخلی موجب رشد قیمت انبارداران مي‌شود. 225-135 RMB
(40-30دلار/تن) بالاترین نرخ رشد مربوط به کلاف گرم است. قیمت گالوانیزه گرم 110-90 RMB در هر تن (25 دلار/تن)، صفحه 50 تا 60
RMBا(15 تا 20دلار/تن) و کلاف گرم 40 تا 60 RMB/تن (15 دلار/تن) صعود یافته است. 

منبع:ايران سينا
 
 

  تاريخ ارسال: 1/13/2008    ساعت: 08:43 لينك دائمي خبر
رشد 25‌درصدی حجم صادرات سنگ آهن برزیل

در ماه دسامبر سال گذشته ميلادي صادرات سنگ آهن برزیل بالغ بر 9/22‌ميليون تن شد که نسبت به 3/18‌ميليون تن دسامبر 2006، 3/25‌درصد افزایش نشان می دهد.
در ماه دسامبر میانگین روزانه قیمت صادرات با 9/3‌درصد افزایش به 3/40دلار در هر تن رسید که در مدت مشابه سال 2006، 8/38 دلار در هر تن بود. در سال 2007 ارزش صادرات سنگ آهن برزیل به 6/10‌بيليون دلار رسید که 5/17‌درصد بیشتر از 95/8‌بيليون دلار سال 2006 است.

منبع:ايران سينا

  تاريخ ارسال: 1/13/2008    ساعت: 08:32 لينك دائمي خبر
احتمال تغيير سياست‌هاي توليدي چين در صنعت فولاد

انتظار مي‌رود در سال 2008 به دليل سياست‌هاي تجاري چين از ميزان صادرات فولاد نهايي و نيمه نهايي چين 20ميليون تن كاسته شود و اين روند تا پايان سه ماه چهارم ادامه داشته باشد.
 رييس هيات‌مديره سابق انجمن آهن و فولاد چين (CISA) آقاي ووزيچون (WU Xichun) كه در كنفرانس استراتژي و سرمايه‌گذاري آهن و فولاد چين در پكن سخنراني مي‌كرد، اضافه كرد كه در سال 2007 چين 62ميليون تن صادرات فولاد داشته است كه 19ميليون تن از سال 2006 كه 43ميليون تن بود، بيشتر است.
صادرات محصولات نيمه نهايي در سال 2007 احتمالا در منطقه 5/6ميليون تن باشد كه 54/2ميليون تن از سال قبل آن كمتر است.
آقاي WU پيش‌بيني مي‌كرد كه صادرات محصولات نيمه‌نهايي، محصولات طويل و لوله درزدار در سال 2008 شديدا كاهش پيدا كند.
آقاي David Phelps، رييس موسسه بين‌المللي فولاد در آمريكا در حاشيه كنفرانس فوق اعلام كرد كه اين خبر شايد براي عده‌اي خوش و براي عده‌اي نيز ناخوشايند باشد؛ ولي به هر حال فولادسازان داخلي آمريكا نمي‌توانند نياز داخلي فولاد اين كشور را تامين كنند و مصرف‌كنندگان نهايي فولاد آمريكايي به دليل نياز به محصولات فولادي از اين خبر خوشحال نيستند.
نگاه هندي‌ها به خارج
در سال 2007 شركت‌هاي فولادسازي هندي اشتهاي زيادي براي خريد و نفوذ در بازارهاي خارجي از خود نشان دادند، چون اقتصاد اين كشور با رشد قابل توجهي مواجه شده بود.
تاتااستيل در اين سال در مزايده فروش شركت انگليسي هلندي Corus شركت كرد و از رقيب خود CSN پيشي گرفته و كنترل شركت Corus را به مبلغ 5/13ميليارد دلار را در دست گرفت و به ششمين فولادساز بزرگ در جهان مبدل شد.
اما شركت نتوانسته است چندان از نظر رشد اساسي و بنيادي حركتي را انجام دهد. پروژه جاه‌طلبانه شش‌ميليون تني شركت در استان اوريسا در Kalinganagar در شرق هند هنوز به جايي نرسيده است و بايد براي تصاحب سايت آن فعاليت‌ها و كوشش‌هايي را انجام دهد چون دو سال پيش در همين رابطه 12نفر با اسلحه‌هاي پليس كشته شدند.
ايسار استيل جاي پاي خود را در آمريكاي شمالي محكم كرده و كارخانه كانادايي Algoma Steel را به مبلغ 58/1ميليارد دلار خريد؛ اما تاتا نيز توانسته است از طريق پروژه‌هاي جديد خود در ايالت‌هاي شرقي هند اوريسا، چاتيزگار و جارخند رشدي بنيادي در خود ايجاد كند كه در آينده از نتايج اين توسعه بهره‌مند خواهد شد.
شركت عمده ديگر فولادسازي هند Sajjan Jindal-led (كارخانه فولادسازي جيندال JSW) نيز در نظر دارد كه سه كارخانه توليد Plate و لوله در آمريكا را به 900ميليون دلار بخرد.
حتي شركت جيندال نيز طرح توسعه بنيادي‌اش بستگي خواهد داشت به امكان خريد زمين براي كارخانه‌هاي پيشنهادي در استان‌هاي شرقي جارخند و اوريسا كه مراحل آن هنوز خاتمه نيافته است.
طرح‌هاي جاه‌طلبانه هند براي توليد بيش از 120ميليون تن فولاد تا سال 2020 اكثرا هنوز روي كاغذ است و در هيچ‌كدام از پروژه‌هاي آن حركت آغازيني مشهود نيست.
شركت پوسكوي كره‌جنوبي كه پيشنهاد كرده است يك كارخانه 12ميليون تني در اوريسا احداث كند حتي نتوانسته سايت پروژه را به دليل مشكلات و ناآرامي‌هاي محلي در اين رابطه مشخص كند. پروژه‌هاي فولادي پيشنهادي آرسلورميتال نيز در اوريسا و جارخند هر كدام 12ميليون تن ظرفيت هنوز هيچ‌گونه پيشرفت فيزيكي در روي زمين نداشته است.
اما دولت هند نيز ترجيح مي‌دهد كه منتظر مانده و ببيند با حركت و پيشرفت اين پروژه‌ها در شرق هند چه مشكلات و ناآرامي‌هاي اجتماعي به وجود خواهد آمد.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/12/2008    ساعت: 08:51 لينك دائمي خبر
سنگ‌آهن با عيار بالا، تني 138دلار

 اتاق بازرگانی صنعت و معدن چین اعلام کرد: متوسط قیمت پایه واردات سنگ‌آهن هند با خلوص 5/ 63 به صورت نقدی هر تن فوب، 138 تا 143‌دلار بوده است که نسبت به 24 دسامبر 2007، 3‌دلار افزایش داشته است. سنگ‌آهن تحویل بنادر چین سی‌انداف هم 188 تا193‌دلار بوده است که نسبت به زمان ذکر شده، يك ‌دلار افزایش نشان مي‌دهد.
 کشف یک منبع جدید سنگ‌آهن
به گزارش منابع اطلاعاتی شانگهای، یک منبع بسیار بزرگ سنگ‌آهن در ایالت لیائونینگ چین کشف شده است که حدودا يك میلیارد تن سنگ‌آهن دارا است. عمده سنگ‌آهن این منبع از نوع هماتیت، ماگنتیت و آهن با متوسط خلوص 68/34‌درصد است. به نظر مي‌رسد که این منبع در دوران عهد عتیق شکل گرفته است. برآورد اولیه نشان مي‌دهد که حجم معدن يك میلیارد تن است.
منابع سنگ‌آهن تاتا استيل
ظرفیت سنگ‌آهن متعلق به منابع تاتا استیل هند تا 1/280‌میلیون تن برآورد شده است. براساس اين گزارش با توجه به اینکه نیاز سالانه تاتااستیل، 7‌میلیون تن سنگ‌آهن است، منابع تاتا استیل، این کارخانه را به مدت 20 سال تامین خواهد کرد. این شرکت 300‌میلیون تن معادن سنگ‌آهن اثبات شده در 5‌منطقه هند دارد و به دنبال خرید معادن دیگری در هند است. این شرکت، برنامه بلند مدتی، تا 50‌سال برای تامین مواد اولیه خود دارد.
افزایش قیمت واردات بیلت ترک
قیمت صادرات بیلت روسیه تا 10‌دلار در هر تن، افزایش یافته است که علت این افزایش، تقاضای قوی ترکیه است. قیمت فعلی صادرات بیلت به 630 تا 640‌دلار هر تن سی‌اف‌ار رسیده است. به علاوه، قیمت صادرات میلگرد ترکیه هم به 720 تا 725‌دلار هر تن فوب رسیده است که نسبت به ماه قبل 90‌دلار افزایش داشته است. قیمت صادراتی میلگرد از ترکیه به دبی هم به 770 تا 775‌دلار هر تن سی‌انداف تحویل بنادر جبل علی رسیده است. دست‌اندرکاران بازار همچنان منتظر هستند تا قیمت‌ها به روند صعودی خود ادامه دهند.

منبع:مركز خدمات فولاد ايران

  تاريخ ارسال: 1/12/2008    ساعت: 08:43 لينك دائمي خبر

روند صعودی قیمت‌ها که قبل از تعطیلات سال نو در بازار محصولات تخت در خاورمیانه آغاز شده بود همچنان ادامه دارد. علي‌الخصوص عرضه‌کنندگان کشورهای CIS كه قیمت‌های خود را در مقایسه با ماه نوامبر به‌طور میانگین 30 تا 40دلار در هر تن بالا برده‌اند.در سوریه که اغلب پیشنهاد‌هاي مربوط به محصولات اوکراینی است، قیمت پیشنهادی تولید ماه ژانویه کارخانه Ilyich نسبت به اواخر ماه نوامبر 30 تا 40دلار در هر تن افزایش یافته است. از اين رو کلاف گرم به قیمت 620 تا 625دلار در هر تن سی انداف و کلاف سرد 695 تا 700دلار در هر تن و صفحه 745 تا 750دلار در هر تن سی انداف پیشنهاد می‌شود. برای بازار امارات عربی، قیمت محصولات Ilyich در دو مرحله افزایش یافته است. به طوري كه قبل از سال نو قیمت کلاف گرم 690دلار در هر تن سی انداف و کلاف سرد 755 تا 760دلار در هر تن سی انداف بود. ولی در حال حاضر کلاف کارخانه zaporozhstal به قیمت 715 تا 720دلار در هر تن سی انداف دبی پیشنهاد می‌شود. بنابراین این قیمت نسبت به ماه نوامبر 30 تا 40دلار در هر تن افزایش نشان می دهد. قیمت کلاف گرم MMK روسیه در ماه دسامبر با 20دلار افزایش به 680دلار در هر تن سی انداف دمام عربستان رسید. قبل از تعطیلات قیمت کلاف گرم فولاد مبارکه برای عربستان 685دلار در هر تن تحویل شده به مشتری (حدود 675 دلار در هر تن سی انداف دبي) بود. قیمت داخلی محصولات تخت حدید عربستان جالب توجه‌تر از قیمت وارداتی است. به اين صورت كه در ماه ژانویه قیمت کلاف گرم و کلاف سرد تغییر نکرد، اما قیمت گالوانیزه گرم حدود 30دلار در هر تن افزایش یافت. قیمت فعلی کارخانه حدید برای کلاف گرم 630 تا 640دلار در هر تن تحویل شده و برای کلاف سرد حدود 730دلار در هر تن تحویل شده است. کلاف گالوانیزه گرم 4/0 تا 2میلیمتری دارای پوشش روی 180گرم در هر مترمربع به قیمت 820دلار در هر تن تحویل شده پیشنهاد می‌شود.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/12/2008    ساعت: 08:37 لينك دائمي خبر
كاهش قيمت آهن در بازار تهران

ديروز به رغم انتظار بازار رخ داد:كاهش قيمت آهن در بازار تهران

ديروز به‌‌رغم انتظار بازار مبني بر روند رو‌به رشد قيمت‌ها، اما شاهد كاهش قيمت آهن بوديم.
 به گزارش خبرنگار دنياي‌اقتصاد، ديروز بخش‌خصوصي و دولتي قيمت ميلگرد خود را با كاهش 50ريالي در هر كيلو در بازار غيررسمي عرضه كردند.براساس اين گزارش، طي مدت يادشده ميلگرد 10 آجدار شاخه اردبيل با افت 50ريالي در هر كيلو به نرخ 7هزار و 750ريال به فروش رسيد. در اين مدت، فولاد آذربايجان نيز ميلگرد نمره 14 تا 25آجدار را با كاهش 50ريالي در هر كيلو به مبلغ 7هزار و 350هزار و 400ريال عرضه كرد. ديروز همچنين فولاد كرمانشاه، اليگودرز، پارس و كاوه نيز توليدات خود را بدون تغيير قيمت در بازار غيررسمي مورد مبادله قرار دادند. اين گزارش مي‌افزايد: در اين مدت سبد تيرآهن ريز بدون نوسان قيمت در بازار عرضه شد. طي مدت يادشده، هر شاخه تيرآهن 20 با افت قيمت 10هزار ريالي به مبلغ 2ميليون و 500هزار ريال در بازار غيررسمي عرضه شد. ديروز به رغم رشد 10هزار ريالي قيمت تيرآهن شاخه 22، اما هر شاخه تيرآهن 24 و 27با كاهش 20هزار ريالي قيمت به مبلغ 3ميليون و 140هزار ريال و 4ميليون و 560هزار ريال در بازار به فروش رسيدند.  

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/10/2008    ساعت: 08:23 لينك دائمي خبر
بازار آهن روان بود

در آخرین روز کاری طی هفته جاری:بازار آهن روان بود

 روز گذشته بازار آهن‌آلات همچنان داغ بود و تمام عرضه‌هاي ذوب‌آهن در رقابت به فروش رسيد. 
 همچنين فولاد آذربايجان نيز روز گذشته 3هزار تن عرضه داشت كه تمامي سه‌هزار تن در رقابت به فروش رسيد. البته در دو رينگ، محصول ذوب‌آهن مشتري نداشت؛ اما با وجود رقابت كارگزاران و حجم محدود عرضه از سوي اين شركت پيش‌بيني مي‌شود يك‌شنبه آينده نيز بازار آهن همچنان داغ باشد. در اين روز همچنين ايرالكو محصولات خود را بدون رقابت به فروش رساند. اين شركت معمولا در نرخ‌هاي پيشنهادي خود پافشاري و مقاومت مي‌كند.
ارزش معاملات بورس کالای ایران از 378میلیارد ریال گذشت
رینگ محصولات فلزی
اين گزارش حاكي است، در رینگ محصولات فلزی در گروه فولاد، 32‌هزار و 590 تن انواع محصولات فولادی در 9 رینگ معاملاتی به ارزش 262‌میلیارد و 192‌میلیون و 400‌هزار ریال به صورت نقدی و سلف مورد معامله قرار گرفت که از نظر وزن و ارزش 06/98 و 29/69‌درصد از کل بازار را از آن خود کرد.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/10/2008    ساعت: 08:21 لينك دائمي خبر
شكست اژدها در مقابل فولادسازان اروپايي

تهديدات عليه چين سرانجام در سال 2007 به‌ثمر نشست
گروه بورس كالا- علي غفوري: پس از آنكه صادرات چين در نيمه اول سال 2007 افزايش يافت، سرانجام اين كشور خود را از بازار تجارت جهاني فولاد خارج كرد.  اين در شرايطي بود كه قيمت‌هاي فولاد در سطح جهان بالا بود (خصوصا در اروپا كه بالاترين قيمت جهاني بازار فولاد را به دوش مي‌كشيد).
فولادسازان اتحاديه اروپا با حمايت انجمن آهن و فولاد اروپا يك سري شكايات ضد دامپينگ را عمدتا بر عليه چين به كميسيون اروپا ارائه دادند.
اما چگونه كميسيون اروپا عمل خواهد كرد مشخص نيست. اگرچه ممكن است طي دوره مورد بررسي حجم زيادي از محصولات فولادي چيني وارد شده ولي در نيمه دوم سال 2007 صادرات چين شديدا كاهش يافت. تغييرات تدريجي در سيستم ماليات‌هاي صادراتي چين، لغو كاهش VAT (ماليات بر ارزش افزوده) بر روي صادرات و اعمال ماليات‌هاي صادراتي موجب شده كه از ميزان سود صادراتي توليدكنندگان چيني كاسته شود.كاهش بعدي در ماه‌هاي اخير كه در حجم صادرات چين به وجود آمد مي‌تواند اولين مانع در مقابل ميزان رشد در فولادسازي اين كشور باشد. توليد فولاد خام چين در ماه نوامبر 5/7درصد كمتر از ماه اكتبر بود. چندين سال است كه توازن تجاري فولاد اروپا را از يك صادركننده به يك واردكننده مازاد صرف مبدل كرده است. سال 2007 اولين سالي بود كه در آن توازن نه تنها از نظر حجمي بلكه از نظر ارزش نيز به نفع واردات بوده است. همچنين اروپا سرزميني بود كه در اين سال، بزرگ‌ترين ادغام يا خريدها صورت پذيرفت، مثلا گروه Corus توسط تاتااستيل خريده شد. يك دهه پيش كارخانه اصلي تاتا در جمشيد‌پور هند اندكي بيش از 2ميليون تن توليد داشت (فولاد خام) و دود قرمز از كوره بلند قديمي آن همواره در آن منطقه مشهود بود. مديرعامل وقت تاتا در آن زمان آقاي جمشيد ايراني بود كه گفته بود كه اگر تاتا مدرنيزه و بازسازي شود همانند موزه بليت براي تماشاي آن خواهد فروخت.
امروزه تاتااستيل با وجود توليد فقط 65/5ميليون تن فولاد خام در سال 2006 با كارخانه فولادسازي Baosteel شانگهاي چين رقابت مي‌كند تا پنجمين فولادساز بزرگ در جهان شود. خريد آرسلور توسط ميتال در سال گذشته و معامله Tata-corus فولادسازان هندي را در سكوي پرتابي قرار داده است كه هرگز در اين شرايط در گذشته نبوده و در سطح جهاني نقش برجسته‌اي به دست آورده‌اند.
Essar steel كه در سال 2007 خريد قابل توجهي را در آمريكاي شمالي انجام داده است تنها شركت خصوصي فولادسازي هندي نيست كه طرح‌هاي جاه‌طلبانه‌اي را در سطح جهاني دنبال مي‌كند.
اما سرعت گام‌هاي ادغام در صنعت فولاد جهاني در ماه‌هاي اخير در مناطق مختلف جهان به جز آمريكا كاهش پيدا كرده است. چين كه صنعت آن بيشترين نياز به ادغام و خريد (MBA) را دارد سعي دارد كه سرعت رشد خود را كاهش دهد و اولين علائم، حاكي از آن است كه دولت چين به تدريج نشان مي‌دهد كه شركت‌هاي خارجي مي‌توانند در آنجا سرمايه‌گذاري كنند و بر همين اساس ارسلورميتال اعلام نموده است كه در نظر دارد كارخانه بخش‌خصوصي china Oriental را بخرد. اين كارخانه داراي 4ميليون تن ظرفيت است؛ اما در روزهاي اخير با وجود نظرات مخالف درخصوص چنين اقداماتي از طرف بازار سهام توكيو، شركت نيپون استيل اقدامات حفاظتي بيشتري را اتخاذ كرده است و با خريد سهام ديگر شركت‌ها مانند سوميتومو و كوبه، استيل خود را در مقابل خريد خارجيان تقويت مي‌نمايند.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/10/2008    ساعت: 08:18 لينك دائمي خبر
بررسي تجارت قراضه در جهان

 نتايج يك گزارش از بازار تجارت قراضه در جهان نشان مي‌دهد در سال 2005 تجارت جهانی قراضه آهنی با 4درصد کاهش به 90میلیون تن رسیده است در حالي كه سال 2006 اين مبادلات ثابت بود و تنها با يك‌درصد کاهش روبه‌رو شد. براساس اين گزارش كاهش صادرات سال 2006 روسیه تا حدی به دلیل زمستان سخت آن و همچنین افزایش تولید داخلی کوره‌های قلیایی اکسیژنی داشتند کوره‌های الکتریکی بود. در سال 2006 تولید کوره الکتریکی روسیه 5/1میلیون تن افزایش یافت.
بر اين اساس در سال 2007 کارخانه‌هاي روسیه 24میلیون تن قراضه خرید داشتند که نسبت به سال 2006، 20درصد و نسبت به سال 2005، 40درصد افزایش داشت، در نتيجه پیش‌بینی می‌شود تقاضای کارخانه‌هاي روسیه در سال 2008 بالغ بر 27میلیون تن شود. جمع‌آوری قراضه در روسیه به میزان حداکثر خود رسیده و پیش‌بینی می‌شود در سال 2007 با 3میلیون تن افزایش به 34میلیون تن رسیده باشد. تقاضای فزآینده جهان از ظرفیت روبه رشد کوره الکتریکی و قیمت بالای سنگ‌آهن موجب می‌شود عرضه جهانی قراضه محدود شود.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/10/2008    ساعت: 08:16 لينك دائمي خبر
برزيل فقط اسلب و بيلت صادر مي‌كند

كارخانه‌هاي فولادسازي برزيل صادرات تمام محصولات خود را متوقف كرده و فقط اسلب و بيلت صادر مي‌كنند؛ چون نياز بازار داخل بسيار افزايش يافته است.
با كاهش صادرات فروش محصولات فولادي به بازار داخلي طي ماه‌هاي ژانويه اگر به 9/16ميليون تن رسيد كه نسبت به مدت مشابه آن در سال 2006 افزايش معادل 6/15درصد را نشان مي‌دهد.موسسه فولاد برزيل مي‌گويد، در حقيقت فولادي براي عرضه وجود ندارد و تجار مي‌گويند در اين ماه محصولاتي صادر نكرده‌اند. به دليل عدم فعاليت‌هاي تجاري قيمت‌هاي خوب صادراتي برزيل در واقع براي اكثر محصولات فولادي ثابت مانده است.
تاجر ديگري مي‌گفت: ورق (Plate) براي صادرات وجود ندارد فقط مقدار بسيار كمي كلاف سرد و گرم براي صادرات وجود داشته ولي هيچ گونه ورق گالوانيزه، ميلگرد ساختماني يا مفتول براي صادرات وجود ندارد.
كارخانه‌ها چيزي به جز بيلت كارخانه Gerdau Aqominas را براي فروش عرضه نمي‌كنند كه قيمت آن در خاورميانه هر تن بالاي 600دلار cpr است.
خاورميانه بازار بسيار خوبي براي Aqominas است كه مي‌تواند، يكصد هزار تن در ماه بيلت به اين بازار بفروشد و در حال حاضر يك كوره بلند جديد را راه‌اندازي كرده است.
خاورميانه از رونق بازار ساختماني بهره‌مند است كه در سال 2006 حدودا 17ميليون تن فولاد وارد كرده است و امسال فولاد بيشتري را وارد خريد كرد. يك تاجر مي‌گويد، آنها روي هر چيزي كه دست مي‌گذارند آن را مي‌خرند. نرخ كرايه از برزيل تا خاورميانه براي يك تن 130-120دلار، به اروپا 140-110 دلار در هر تن و به خاور دور 150دلار در هر تن برآورد شده است.
تاجري مي‌گويد، پيش‌بيني مي‌شود كه هزينه حمل‌ونقل در طول سال 2008 افزايش پيدا كند كه بستگي به شرايط عرضه و تقاضا دارد.
گزارش شده است كه Usiminas ماهيانه 2000 تن كلاف در روز سرد به قيمت 515 يورو (760دلار) در هر تن CFR به اروپا فروخته است. خوزه آرماندو، مديرعامل Tubarao از آرسلورميتال اظهار داشت: هفته پيش 600هزار تن از بخش واحد تسمه گرم اين كارخانه‌ها صادر شده بود كه بازار داخلي 2/2ميليون تن باقيمانده توليد آن را جذب نمود.
مدير بازرگاني Tubarao اشاره كرد كه قيمت‌هاي صادراتي هر تن فوب 490-480 براي آسيا و 500دلار در هر تن فوب براي اروپا است. اين قيمت اندكي كمتر از قيمت اخير 530-510دلار فوب برزيل است.
هزينه بالاي حمل‌ونقل فشار زيادي روي قيمت‌هاي فوب اسلب برزيل وارد مي‌آورد.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/10/2008    ساعت: 08:14 لينك دائمي خبر
تداوم افزايش تقاضاي فولاد جهان

رييس انجمن آهن و فولاد ژاپن گفت، به علت رشد اقتصادي جهان و نرخ بالاي رشد آسياي شرقي و کشورهاي برزيل، روسيه، هند و چين، تقاضاي فولاد جهان همچنان بالا خواهد بود.
افزايش قيمت منيزيم
در همين راستا، خبرها حاكي از آن است كه قيمت جهاني منيزيم نيز همچنان در حال افزايش است. دولت چين از يکم ژانويه 10‌درصد به تعرفه صادرات اين فلز اضافه کرد و موجب شد قيمت پيشنهادي ژانويه – مارس بيش از 5هزار دلار در هر تن شود که 5/2‌برابر بيشتر از مدت مشابه سال 2007 است. صادرات چين 80‌درصد عرضه منيزيم جهان را تشکيل مي‌دهد.

منبع:ايران سينا

  تاريخ ارسال: 1/10/2008    ساعت: 08:13 لينك دائمي خبر
جهش قیمت میلگرد صادراتی چین

قیمت‌های پیشنهادی میلگرد صادراتی از چین در هفته اول سال جدید‌، به شدت افزایش یافته است‌ كه علت آن‌، افزایش عوارض صادراتی ذكر شده است‌. پیش‌بینی می‌شود این روند ادامه یابد؛ چرا که قیمت میلگرد در بازار داخلی چین‌، رو به افزایش است‌.
 اکثر تولیدکنندگان میلگرد‌، قیمت میلگرد را برای صادرات افزایش داده‌اند و به 730 تا 735‌دلار هر تن فوب بنادر چین رسانده اند که هر تن 30 تا 40 دلار نسبت به آخرین هفته دسامبر‌، افزایش نشان می‌دهد‌. اکثر دست‌اندرکاران معتقدند که افزایش عوارض صادراتی در سال 2008 باعث کاهش صادرات این کالا خواهد شد‌. از سوی دیگر‌، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها در بازار داخلی در خلال 2‌ماه آینده برای میلگرد، هرتن 500 یا 600 یوان افزایش یابد‌. اگر صادرات میلگرد از چین کاهش یابد‌، قیمت جهانی این کالا افزایش خواهد یافت چون چین‌، بازیگر اصلی در رقابت جهانی کالاهای ساختمانی است‌.
افزایش قیمت ورق سرد
قیمت صادراتی ورق سرد از چین نيز افزایش یافته است كه علت این امر، افزایش قیمت در بازار داخلی چین و کاهش برابری دلار در مقابل یوان چین اعلام شده است، اما علت اصلی، افزایش قیمت ورق گرم است. اکثر دست‌اندرکاران معتقدند، هنوز قیمت‌ها برای افزایش، ظرفیت دارند.در بازار داخلی، قیمت ورق سرد ضخامت يك‌‌میلیمتر محصول بائو استیل نسبت به هفته قبل 100 یوان هر تن افزایش یافته و به 5هزار و 450 یوان هر تن رسیده است.

منبع:مركزخدمات فولاد ايران

  تاريخ ارسال: 1/10/2008    ساعت: 08:12 لينك دائمي خبر
واردات 10ميليون تن آهن‌آلات تا پايان امسال

مديركل تامين و توزيع كالاي وزارت بازرگاني خبر داد:واردات 10ميليون تن آهن‌آلات تا پايان امسال

ميزان واردات محصولات فولادي به كشور تا پايان امسال به حدود 10ميليون تن خواهد رسيد. 

 مدير كل تامين و توزيع كالاي وزارت بازرگاني با بيان مطلب فوق به خبرنگار دنياي اقتصاد گفت: بر اساس آمار 8ماهه حدود 7ميليون و 200هزار تن محصولات فولادي وارد كشور شده است كه اين ميزان تا پايان امسال به حدود 10ميليون تن خواهد رسيد.
عباس قلي‌زاده افزود: عمده محصولات فولادي وارداتي به كشور شامل ميلگرد، فولاد خام و تيرآهن بوده است. وي تصريح كرد: ميزان ثبت سفارش واردات فولاد تا پايان آذر ماه امسال حدود 11ميليون تن بود كه تاكنون حدود 7ميليون و 200هزار تن محقق شده است.
مدير كل تامين و توزيع كالاي وزارت بازرگاني خاطرنشان كرد: تا تاريخ بيست و چهارم آذر ماه امسال يك‌ميليون و 600هزار تن فولاد در بنادر كشور رسوب شده بود كه به مدت 6 روز؛ يعني تا اول دي ماه جاري 300هزار تن آن وارد كشور شده است.
وي از رسوب حدود يك‌ميليون و 300هزار تن محصولات فولادي در سه بندر انزلي، امام خميني و عباس خبر داد و گفت: اين محصولات عمدتا شامل ورق تيرآهن و شمش است. وي با اشاره به توليد حدود 7ميليون و 600هزار تن فولاد طي 9ماهه امسال در كشور افزود: در صورت تحقق 30درصد از ثبت سفارش صورت گرفته در سال‌جاري، مشكلي در زمينه آهن‌آلات در كشور در ماه‌هاي آتي ايجاد نخواهد شد.
قلي‌زاده در خصوص پيش‌بيني وضعيت بازار فولاد در كشور طي ماه‌هاي آتي تصريح كرد: با توجه به ميزان توليد در كشور و ثبت سفارش صورت گرفته در سال‌جاري كه نسبت به سال گذشته روند رو به رشدي داشته است، نگراني خاصي از آينده بازار محصولات فولادي احساس نمي‌شود. وي با بيان اينكه هم‌اكنون ساخت‌وساز در كشور كم نيست، خاطرنشان كرد: در‌حال‌حاضر فصل احداث اسكلت‌هاي فلزي است، بر اين اساس تقاضا براي محصولات فولادي زياد بوده اما به علت سياست‌هاي كنترلي دولت بازار از ثبات نسبي برخوردار است و نگراني‌هاي موجود مبني بر رشد قيمت فولاد طي ماه‌هاي آتي بي‌اساس است.
مديركل تامين و توزيع كالاي وزارت بازرگاني اظهار داشت: احتمال دارد متغيرهايي از جمله قطعي گاز و ... موجب نوسان قيمت آهن در بازار شود كه اين امر از دست دولت خارج است كه مي‌توان با واردات كمبود ناشي از افت توليد را جبران كرد.
به گفته وي چنانچه اتفاق ناخواسته‌اي رخ ندهد نگراني براي رشد قيمت‌ها طي ماه‌هاي آينده وجود ندارد مگر آن كه در ميزان خروجي و عرضه كشور مشكلي ايجاد شود كه آن نيز با واردات قابل جبران است.
قلي‌زاده در خصوص ميزان صادرات محصولات فولادي از كشور گفت: طي 8 ماهه امسال حدود 850هزار تن ميلگرد و تيرآهن به خارج از كشور صادر شده است.
وي با اشاره به اين كه ميزان صادرات آهن امسال كمتر از سال گذشته بوده است، افزود: اين امر به علت تامين هر چه بيشتر نياز داخل بوده است. مديركل تامين و توزيع كالاي وزارت بازرگاني تصريح كرد: صادرات آهن در سال‌جاري از سوي ذوب آهن اصفهان گروه ملي و فولاد آلياژي صورت گرفته است. وي در خصوص ميزان واردات شمش فولادي به كشور در سال‌جاري خاطر نشان كرد:‌ از حدود 7ميليون و 200هزار تن فولاد وارداتي به كشور حدود 3ميليون تن شمش فولادي بوده است كه نسبت به سال گذشته از روند مناسب‌تري برخوردار است.

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/8/2008    ساعت: 10:10 لينك دائمي خبر
روند روبه‌رشد قيمت ميلگرد در بازار ادامه دارد

 ديروز قيمت ميلگرد در بازار غيررسمي دوباره با افزايش در هر كيلو روبه‌رو شد.
 به گزارش خبرنگار دنياي‌اقتصاد، با آغاز روند افزايشي قيمت ميلگرد از پايان هفته گذشته در بازار غيررسمي معاملات آن در بازار از ركود خارج شد؛ به گونه‌اي كه ديروز هر كيلو ميلگرد با رشد 50ريالي مورد مبادله قرار گرفت.
براساس اين گزارش، طي مدت يادشده ميلگرد نمره 14 تا 25 آجدار فولاد آذربايجان با افزايش 50ريالي در هر كيلو به مبلغ 7هزار و 450ريال عرضه شدند. در اين مدت، فولاد اليگودرز نيز ميلگرد توليدي خود را با رشدي بين 100 ريال تا 200ريال در هر كيلو در بازار غيررسمي به فروش رساند. ديروز سبد تيرآهن ريز نيز رشد قيمت را در بازار غيررسمي تجربه كرد؛ به گونه‌اي كه هر شاخه تيرآهن 14 با افزايش 15هزار ريالي به نرخ يك‌‌ميليون و 215هزار ريال عرضه شد.
طي مدت يادشده همچنين هر شاخه تيرآهن 16 و 18 با رشد 10هزار ريالي و 30هزار ريالي به مبلغ يك‌ميليون و 510هزار ريال و يك‌ميليون و 830هزار ريال مورد مبادله قرار گرفتند.
در اين مدت، به‌رغم افت قيمت هر شاخه تيرآهن 20 و 22، هر شاخه تيرآهن 24 و 27 شاهد رشد قيمت 10هزار ريالي و 20هزار ريالي در بازار غيررسمي بود.  

منبع:دنياي اقتصاد

  تاريخ ارسال: 1/8/2008    ساعت: 10:07 لينك دائمي خبر
توقف برخي از معاملات سنگ‌آهن

پكن- بازار سنگ‌آهن نرمه چين در هفته گذشته همچنان راكد ماند و بارش سنگين برف نيز موجب كندي حمل‌ونقل زميني شده است.
بنابر گفته يك منبع خبري، به دليل بازار كم‌رونق فولاد در هفته گذشته، خريد سنگ‌آهن نرمه كاهش يافته و در پاره‌اي از موارد متوقف شده است.
 به گفته اين منبع خبري، به دليل ترس از كاهش قيمت توسط كارخانه‌هاي فولادي بسياري از تجار در حال حاضر از انجام معاملات بزرگ سنگ‌آهن خودداري مي‌كنند.
سايت umettal نيز در همين زمينه از كاهش 10دلاري سنگ‌آهن وارداتي هندوستان در چين به دليل عدم تمايل خريداران چيني براي پرداخت قيمت بالاتر خبر داد.
اما در برخي استان‌ها، خبرهايي مبني بر افزايش قيمت پيشنهادي توسط خريداران چيني گزارش شده است.
بنابر گزارش‌هاي ارسالي از جنوب چين، برخي از كارخانجات به دليل كمبود ذخيره مواد معدني مجبور به پذيرش افزايش قيمت سنگ‌آهن شده‌اند كه اين يك امر موقتي است.
در همين زمينه، يك توليدكننده داخلي گزارش داد كه كارخانه‌هاي فولاد در Hunan، Jeangxi و Guandong كه عمدتا در جنوب چين واقع هستند، قيمت پيشنهادي خود را افزايش داده‌اند.
در همين راستا، سايت آسيامتال (2/1/2008) اظهار كرده است كه يكي از مقامات رسمي شركت هندي State Sun mines از انعقاد يك قرارداد طولاني‌مدت با مشتريان چيني خود با افزايش قيمت قابل ملاحظه‌اي خبر داده است، هرچند كه اين افزايش قيمت در مورد قراردادهاي Spot صدق نمي‌كند.
منابع خبري ديگر نيز بر اين باورند كه در برخي از استان‌هاي چين كه با كاهش ذخيره و مشكل تامين در فصل زمستان روبه‌رو هستند، تامين ذخاير به سختي انجام خواهد شد و قيمت سنگ‌آهن نرمه در روزهاي آتي همچنان پايدار خواهد بود و حتي ممكن است روند صعودي داشته باشد.

منبع: سياحان سپهر آسيا

 

  تاريخ ارسال: 1/8/2008    ساعت: 10:01 لينك دائمي خبر
صفحه : <<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75
76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 >>
 
قيمت ميلگرد
قيمت پروفيل
قيمت پروفيل Z
قيمت تسمه
قيمت نبشي
قيمت بولت
صفحه ستون
قيمت ورق
قيمت ناوداني
قیمت تیر آهن H
قيمت سپري
سامانه پبام كوتاه
شمش فولادي
قيمت تيرآهن
©2007 PersianIron
 
Powered by HAMED PIROUZIAN and ALI FAKHIMI.
 
XHTML | CSS